Svenska Juniormästerskapen 2021

Resultat Final Junior Damer

  1. Tua Jacobsson, Nacka Värmdö Klätterklubb

  2. Lina Jakobsson, Skånes Klätterklubb

  3. Sofia Cellini, Kvibergs Klätterklubb

  4. Jenny Leandersson, Kvibergs Klätterklubb

  5. Britt-Kajsa Mårtensson, Kvibergs Klätterklubb

  6. Selma Nordström, Monkeybusiness

DSC05197_edited.jpg
 

Resultat Final Junior A Herrar

  1. Malakai OConnor, Solna Klätterklubb

  2. Elias Lund, Nacka Värmdö Klätterklubb

  3. Ristinmaa Alexander, Skånes Klätterklubb

  4. Adam Andersson, Halmstads Klätterklubb

  5. David Johansson, Kvibergs Klätterklubb

  6. Isak Eriksson Frank, Kvibergs Klätterklubb

DSC05204_edited.jpg

Resultat Final Youth A Damer

  1. Linda Asterling, Kvibergs Klätterklubb

  2. Thea Novak, Kvibergs Klätterklubb

  3. Livia Ståhl, Västerås Klätterklubb

  4. Laura von Zeipel, Nacka Värmdö Klätterklubb

  5. Siri Schröder, Uppsala Klätterklubb

  6. Malva Kappel, Luleå Klätterklubb

DSC05178_edited.jpg

Resultat Final Youth A Herrar

  1. Elliot Eriksson, Nacka Värmdö Klätterklubb

  2. Ruben Blom Karlsson, Solna Klätterklubb

  3. Albin Meyer, Västerås Klätterklubb

  4. Dennis Yakubenko, Solna Klätterklubb

  5. Love Silvmyr, Kvibergs Klätterklubb

  6. Emanuel Envall, Nacka Värmdö Klätterklubb

DSC05188_edited.jpg

Resultat Final Youth B Damer

  1. Nathalie Vendsalu, Solna Klätterklubb

  2. Astrid Muth, Kvibergs Klätterklubb

  3. Lujza Török, Solna Klätterklubb

  4. Emilia Andersson, Lerums Klätterklubb

  5. Iris Andersson, Lerums Klätterklubb

  6. Sofia Ramstedt, Kvibergs Klätterklubb

DSC05138_edited.jpg

Resultat Final Youth B Herrar

  1. Gabriel Kern, Solna Klätterklubb

  2. Simon Borgh, Nacka Värmdö Klätterklubb

  3. Filip Thuresson, Solna Klätterklubb

  4. Elias Ejebrant, Halmstad Klätterklubb

  5. Rasmus Dahlin, Solna Klätterklubb

  6. Harry Hassler, Luleå Klätterklubb

DSC05166_edited.jpg

Resultat Final KIDS Flickor

  1. Alice Ma Johansson, Solna Klätterklubb

  2. Hedda Norell, Solna Klätterklubb

  3. Lucie Quinon, Skånes Klätterklubb

  4. Boel Jernaker, Uppsala Klätterklubb

  5. Alisa Bondarciuk, Kvibergs Klätterklubb

  6. Saga Selmeryd, Västerås Klätterklubb

Image by Drew Beamer

Resultat Final KIDS Pojkar

  1. Elvis Kampmann, Solna Klätterklubb

  2. Frank Sundberg, Västerås Klätterklubb

  3. Bruno Mannerstråle, Solna Klätterklubb

  4. Flynn Spendrup, Nacka Värmdö Klätterklubb

  5. Willian Nyhren, Västerås Klätterklubb

  6. Birger Thor, Nacka Värmdö Klätterklubb

Image by Drew Beamer

Allmän info

Image by henry perks

Plats

BLX

Mall of Scandinavia

Stjärntorget 13 C

169 79 Solna

https://goo.gl/maps/i99TpnN5d3QyntGR9

Image by k

Ledbyggare

Huvudledbyggare: 

Emmanuel Sanchez Zapata 

Ledbyggare: Nikken Daniels, Bjørn Arnel Iisager och Luka Muzar

Assisterande Ledbyggare: Marte Håkonstad Bråten & Samuel Wingårdh

Image by Bill Oxford

Covid

Vi kommer tillåta viss publik på BLXs takterass där man kan se tävlingen via en tv.

 

Insläpp i hallen enligt BLX Boulder Clubs entréregler.​

För att följa restriktionerna som gäller önskar vi att så många som möjligt väljer att titta på tävlingen på O'learys i Mall of Scandinavia

image.png

10 Klasser

Youth-B: Flickor och Pojkar

Födda 2007-2006

Youth-A: Flickor och Pojkar Födda 2005-2004

Junior: Flickor och Pojkar Födda 2003-2002

Kids: Flickor och Pojkar (2008-2009 & 2010-2011)

Image by Renáta-Adrienn

Hålltider

18 Sep

Se uppdaterad information här

19 Sep

(2 klasser, samma problem med 2 finaler)

10-11 Registrering

12-14 Kval Kids

15-16 Final Kids

Image by Possessed Photography

Streaming

JSM Finalerna kommer att streamas via förbundets YouTube-kanal via följande länk.

Streaming av Kids Kval via denna länk.

Streaming av Kids Final via denna länk.

image.png

Tävlingsformat

Kval:

Anpassat IFSC On-sight (1), 5 problem, 4 minuter klättertid, 4 min vilotid

 

Final:

Anpassat IFSC On-sight, 6 klättrare, 4 problem, 5 minuter klättertid, 5 min vilotid

Image by Maxime Bhm

O'Learys

Kval och final 18/9 kommer visas på O-Leary's i Mall of Scandinavia.

 

Plats med mat (No.1 Buffe, 199kr) bokas på adressen mos@olearys.se. Uppge referens Junior SM Bouldering samt namn, e-post och mobilnummer. Bekräftelse på sms krävs för entré.

Tävlingen visas även utan mat i eventcentret, kan ej bokas.

Image by Adam Solomon

Ansvariga & Kontakt

Tävlingsledare:

Marcus Kern

Huvuddomare:

Henrik Wåhlin

Marcus Kern

mkern@kernit.se

+46733727824

 

Viktig information JSM 18 September

Registrering

Vid ingången till BLX Boulder plan 4

 

Youth-B 07:00

Youth-A 10.00

Juniorer 12:30

 

Isolering senast

Youth-B 07:15

Youth-A 10.15

Juniorer 12:45

 

Starttider

Senast uppdaterad 14 September. Kan uppdateras nära inpå tävlingen.

 

 

 

Finaler

 

Youth-B 16:00

Youth-A 18.00

Juniorer 20:00

 

Format:

Kval: Anpassat IFSC On-sight (1), 5 problem, 4 minuter klättertid, 4 min vilotid

Minskad kvaltid till 4 min från 5 min för att kunna hålla tidsschemat med så många anmälda. 

 

Final: Anpassat IFSC On-sight, 6 klättrare, 4 problem, 5 minuter klättertid, 5 min vilotid

Ökad klättertid (som i IFSC Kval/Semi) till 5 minuter men 6 klättrare i finalen istället för 10, som i kvalet kommer man inte gå tillbaka till isolering utan flyttar till nästa problem och sitter med ryggen vänd

 

Gemensam skådning 2min per problem

Övrig Information

Ta gärna med hänglås för att låsa in era personliga saker i omklädningsrummen, inga väskor eller personliga tillhörigheter ska ligga i klätterhallen.

Efter man har tävlat klart i kvalet vill vi att man lämnar klätterhallen då det är begränsningar på hur många som får vara i lokalen. 

Resultat kommer att sättas upp i registreringen i entren till hallen samt på O'learys i Mall of Scandinavia och på Solna Klätterklubbs hemsida.

Vi kommer inte tillåta någon att tävla som är sjuk och har förkylningssymtom eller feber. Du har ett personligt ansvar för att skydda dig själv och andra mot spridningen av covid-19. Särskilt viktigt är att du skyddar personer i riskgrupper mot smitta. Gällande Corona-restriktioner hittar du på Krisinformation.se.   

Registrerade JSM 

Junior Damer

Junior Herrar

Youth-A Damer

Youth-A Herrar

Youth-B Damer

Youth-B Herrar

Selma Nordström, Monkeybusiness klättring & sportklubb

Kerstin Gunnarsson, Monkeybusiness klättring & sportklubb

Britta-Kajsa Mårtensson, Kvibergs Klätterklubb

Tua Jacobsson, Nacka Värmdö Klätterklubb

Emma Ericsson, NVKK

Jenny Leandersson, Kvibergs Klätterklubb

Clara Blom Dandoy, Solna Klätterklubb

Lina Jakobsson, Skånes Klätterklubb

Sofia Cellini, Kvibergs Klätterklubb

Johanna Söderström, Solna Klätterklubb 

Alexander Ristinmaa, Skånes Klätterklubb

Paul Soukup, Solna Klätterklubb

Frank Hedberg Kindbom, NVKK

Oliver Enberg, Kvibergs Klätterklubb

Gustaf Sonesson, Kvibergs Klätterklubb

Benjamin Dan, Solna Klätterklubb

Adrian Hoffsten Bratt, Solna Klätterklubb

Alex Rosenthal, Nacka Värmdö Klätterklubb

Isak Eriksson Frank, Kvibergs Klätterklubb

Hampus Calmerås, Norrköping

Joshua Donovan, NVKK

Elias Lund, NVKK

Adam Andersson, Halmstad Klätterklubb

Noam Rydell, Västerås Klätterklubb

Björn Wennergren, Solna Klätterklubb

David Johansson, Kvibergs Klätterklubb

Malakai OConnor, Solna Klätterklubb

Joar Ricciuti, Västerås Klätterklubb

Jack Lindvall, Solna Klätterklubb

Vidar Lundqvist, Solna Klätterklubb

Linda Asterling, Kvibergs Klätterklubb

Thea Novak, Kvibergs Klätterklubb

Leia Norell, Solna Klätterklubb

Siri Björelius, Solna Klätterklubb

Elsa Lindgren, KFUM Skellefteå

Elise Mannerstråle, Solna Klätterklubb

Lisa Forsberg, KFUM Skellefteå

Laura von Zeipel, Nacka Värmdö Klätterklubb

Siri Schröder, Uppsala Klätterklubb

Lo Karlsson, Kvibergs Klätterklubb

Mynta Rasmussen, Västervik

Livia Ståhl, Västerås Klätterklubb

Stina Kangas, Västerås Klätterklubb

Chihiro Wemming, Solna Klätterklubb

Sofia Halmstad, Enköpings Klätterklubb

Malva Kappel, Luleå Klätterklubb

Tova Alice Björkebaum, Åredalens Klätterklubb

Anton Ristinmaa, Skånes Klätterklubb

Hugo Sellin, Enköpings Klätterklubb

Axel Bengtsson, Kvibergs Klätterklubb

Arvid Gabrielsson, Skellefteå Klätterklubb

Maximilian Pahlén, Solna Klätterklubb

Quinn McNulty, Solna Klätterklubb

Elliot Eriksson, Nacka Värmdö Klätterklubb

Edwin Eksborg, Nacka Värmdö Klätterklubb

Theodor Waller, Nacka Värmdö Klätterklubb

Emanuel Envall, NVKK

Ruben Blom Karlsson, Solna Klätterklubb

Eddie Johansson, KFUM Skellefteå

Dennis Yakubenko, Solna Klätterklubb 

Malte Thelander, NVKK

Albin Meyer, Västerås Klätterklubb

Johan From, Solna Klätterklubb

Max Riström, Luleå Klätterklubb

Oskar Simu Fredriksson, Luleå Klätterklubb

Erik Brask, Karbin Klätterklubb

Love Silvmyr, Kviberg Klätterklubb

Emilia Andersson, Lerums Klätterklubb

Iris Andersson, Lerums Klätterklubb

Sofia Ramstedt, Kvibergs Klätterklubb

Minna Magner, Kvibergs Klätterklubb

Nathalie Vendsalu, Solna Klätterklubb

Embla Nilsson, KFUM Skellefteå

Lujza Török, Solna Klätterklubb

Embla Wadin, Solna Klätterklubb

Leah Carrier, Solna Klätterklubb

Astrid Muth, Kvibergs Klätterklubb

Alice Hedin, Nacka Värmdö Klätterklubb

Ehlin Tilde, Eskilstuna Klätterklubb

Sara Kruth, Nacka Värmdö Klätterklubb

Bella Granérus, Lerum Klätterklubb

Gabriel Kern, Solna Klätterklubb

Neo Larsen, Norrköpings Klätterklubb

Pelle Westling, Östersunds Klätterklubb

William Niess, Norrköpings Klätterhall

Henrik Atterby, Nacka Värmdö Klätterklubb

Gottfrid Gråberg, Östersunds Klätterklubb

Vidar Bergstedt, Solna Klätterklubb

Samuel Eriksson, Solna Klätterklubb

Bruno Leander, Örebro Klätterklubb

Filip Thuresson, Solna Klätterklubb

Oscar Dahlin, Solna Klätterklubb

Rasmus Dahlin, Solna Klätterklubb

Dante Lundebjer, Solna Klätterklubb

Daniel Karlsson, KFUM Skellefteå

Adriaan Cronjé, Solna Klätterklubb

Hugo Skagerlund, Solna Klätterklubb

Lukas Djurstedt, Solna Klätterklubb

Simon Borgh, NVKK

Elias Ejebrant, Halmstads Klätterklubb

Gustav Zettervall, Billingens Klätterklubb

Ruben Pihlström Algotsson, Solna Klätterklubb

Harry Hassler, Luleå Klätterklubb

Nils Hammar, Västerås Klätterklubb

Sixten Hjelmberg, Solna Klätterklubb

 

Tävlingsresultat

Resultat Final Youth B Damer

  1. Nathalie Vendsalu, Solna Klätterklubb

  2. Astrid Muth, Kvibergs Klätterklubb

  3. Lujza Török, Solna Klätterklubb

  4. Emilia Andersson, Lerums Klätterklubb

  5. Iris Andersson, Lerums Klätterklubb

  6. Sofia Ramstedt, Kvibergs Klätterklubb

Resultat Final Youth B Herrar

  1. Gabriel Kern, Solna Klätterklubb

  2. Simon Borgh, Nacka Värmdö Klätterklubb

  3. Filip Thuresson, Solna Klätterklubb

  4. Elias Ejebrant, Halmstad Klätterklubb

  5. Rasmus Dahlin, Solna Klätterklubb

  6. Harry Hassler, Luleå Klätterklubb

Fullständigt resultat Youth B

Resultat Final Youth A Damer

  1. Linda Asterling, Kvibergs Klätterklubb

  2. Thea Novak, Kvibergs Klätterklubb

  3. Livia Ståhl, Västerås Klätterklubb

  4. Laura von Zeipel, Nacka Värmdö Klätterklubb

  5. Siri Schröder, Uppsala Klätterklubb

  6. Malva Kappel, Luleå Klätterklubb

Resultat Final Youth A Herrar

  1. Elliot Eriksson, Nacka Värmdö Klätterklubb

  2. Ruben Blom Karlsson, Solna Klätterklubb

  3. Albin Meyer, Västerås Klätterklubb

  4. Dennis Yakubenko, Solna Klätterklubb

  5. Love Silvmyr, Kvibergs Klätterklubb

  6. Emanuel Envall, Nacka Värmdö Klätterklubb

Fullständigt resultat Youth A

Resultat Final Junior Damer

  1. Tua Jacobsson, Nacka Värmdö Klätterklubb

  2. Lina Jakobsson, Skånes Klätterklubb

  3. Sofia Cellini, Kvibergs Klätterklubb

  4. Jenny Leandersson, Kvibergs Klätterklubb

  5. Britt-Kajsa Mårtensson, Kvibergs Klätterklubb

  6. Selma Nordström, Monkeybusiness

Resultat Final Junior A Herrar

  1. Malakai OConnor, Solna Klätterklubb

  2. Elias Lund, Nacka Värmdö Klätterklubb

  3. Ristinmaa Alexander, Skånes Klätterklubb

  4. Adam Andersson, Halmstads Klätterklubb

  5. David Johansson, Kvibergs Klätterklubb

  6. Isak Eriksson Frank, Kvibergs Klätterklubb

Fullständigt resultat Junior

Resultat Final KIDS Flickor

  1. Alice Ma Johansson, Solna Klätterklubb

  2. Hedda Norell, Solna Klätterklubb

  3. Lucie Quinon, Skånes Klätterklubb

  4. Boel Jernaker, Uppsala Klätterklubb

  5. Alisa Bondarciuk, Kvibergs Klätterklubb

  6. Saga Selmeryd, Västerås Klätterklubb

Resultat Final KIDS Pojkar

  1. Elvis Kampmann, Solna Klätterklubb

  2. Frank Sundberg, Västerås Klätterklubb

  3. Bruno Mannerstråle, Solna Klätterklubb

  4. Flynn Spendrup, Nacka Värmdö Klätterklubb

  5. Willian Nyhren, Västerås Klätterklubb

  6. Birger Thor, Nacka Värmdö Klätterklubb

Fullständigt resultat KIDS

Viktig information KIDS 19 September

Registrering

Vid ingången till BLX Boulder plan 4

 

Kids killar och tjejer kl 10:00

Isolering senast

Kids killar och tjejer kl 10:15

 

Starttider

Kvalet börjar kl 11:00

Finaler

(Isolering 1 timme innan Finalstart)

 

Finalen startar kl 15:00

 

Format:

Kval: Den tävlande har 2 timmar på sig och 5 försök / problem.

 

Final:  IFSC On-sight, 10 klättrare, 4 problem, 4 minuter klättertid, 5 min vilotid

IFSC Kval/Semi) till 5 minuter men 10 klättrare i, som i kvalet kommer man inte gå tillbaka till isolering utan flyttar till nästa problem och sitter med ryggen vänd

 

Gemensam skådning 2min per problem

Övrig Information

Ta gärna med hänglås för att låsa in era personliga saker i omklädningsrummen, inga väskor eller personliga tillhörigheter ska ligga i klätterhallen.

Efter man har tävlat klart i kvalet vill vi att man lämnar klätterhallen då det är begränsningar på hur många som får vara i lokalen. 

Resultat kommer att sättas upp i registreringen i entren till hallen samt på Solna Klätterklubbs hemsida.

Vi kommer inte tillåta någon att tävla som är sjuk och har förkylningssymtom eller feber. Du har ett personligt ansvar för att skydda dig själv och andra mot spridningen av covid-19. Särskilt viktigt är att du skyddar personer i riskgrupper mot smitta. Gällande Corona-restriktioner hittar du på Krisinformation.se.   

Registrerade KIDS

KIDS Flickor

KIDS Pojkar

Nova Westerfors, IKSU

Alice Ma Johansson, Solna Klätterklubb

Boel Jernaker, Uppsala Klätterklubb

Alice Röst, Kvibergs Klätterklubb

Nova Samfridsson, KFUM Umeå

Hedda Norell, Solna Klätterklubb

Alisa Bondarciuk, Kvibergs Klätterklubb

Felicia Nyhren, VKK

Izabell Lindström Asmundsson, Västerås Klätterklubb

Moa Berglund Ekerhag, Västerås Klätterklubb

Saga Selmeryd, Västerås Klätterklubb

Lea Wedholm, Karbin Klätterklubb

Hanna Hansson, Västerås Klätterklubb

Emilia Hansson, Västerås Klätterklubb

Lucie Quinon, Skånes Klätterklubb

Signe Wanbo, Västerås Klätterklubb

Wanbro Signe, Västerås Klätterklubb

Pennie Lind, Karlstad Klätterklubb

Birger Thor, Nacka Värmdö Klätterklubb

Jakob Joneborg, Nacka Värmdö Klätterklubb

Viktor Bartholdson, Solna Klätterklubb

Elvis Kampmann, Solna Klätterklubb

Alex Lindblom, Västerås Klätterklubb

Kuzey Basol, Solna Klätterklubb

Leon Kampmann, Solna Klätterklubb

Edvin Bengtsson, Kviberg Klätterklubb

Felix Kostelac, Västerås Klätterklubb

William Nyhren, Västerås Klätterklubb

Liam Swedberg, Växjö Klätterklubb

Cesar Eliass, Västerås Klätterklubb

Frank Sundberg, Västerås Klätterklubb

Elliot Lindström Asmundsson, Västerås Klätterklubb

Flynn Spendrup, Nacka Värmdö Klätterklubb

Emil Lindblom, Västerås Klätterklubb

Bruno Mannerstråle, Solna Klätterklubb

David Heed, Kviberg Klätterklubb

Kalani Roselea, Enköpings Klätterklubb

Frank Cannert, Lerums Klätterklubb

 

Resa och boende

Med bil

Centrumet nås från alla avfarter från E4 och E18.
Följ skyltning mot Arenastaden, Friends Arena och Mall of Scandinavia

Parkering:
Köpcentrumet har 3 700 parkeringsplatser inomhus.

Som besökare har du gratis parkering i max två timmar, därefter kostar parkeringen 30 kr per påbörjad halvtimme.

Maxtaxa 400kr/dygn

Med tåg

Från Stockholms Centralstation ta pendeltåg mot Uppsala, Upplands väsby eller Märsta.

Kliv av vid Solna station och följ skyltarna mot Friends Arena och Mall of Scandinavia

(tid 20 min.)

Med Flyg

Från Arlanda flygplats; ta pendeltåg mot Södertälje Centrum, kliv av vid Solna station och följ skyltarna mot Friends Arena och Mall of Scandinavia.
(tid ca 40 min.)


Från Bromma flygplats: ta tvärbanan mot Alviksstrand, vid hållplats Norra Ulvsunda (3 min), byt till tvärbanan mot Solna station.

Från Solna station är det en kort promenad (ca 20 min) till Mall of Scandinavia.
(tid ca 40 min. inkl. promenad)

 

Boende

Quality hotel Friends erbjuder specialpris på logi inklusive frukost

Enkelrum: 649 kr
Dubbelrum: 818 kr


Hotellrum bokas via: 
reservations.friends@choice.se eller 08-705 70 00

Boka senast den 10 september 2021

Bokningskod: 2103G040037 (uppges vid bokning)
 
Avbokning: Senast ankomstdagen kl. 16:00
 
Andra hotell i närområdet:
- Comfort hotel Solna
- Park Inn by Radisson Solna
- Scandic Järva Krog
- The Winery hotel Best Western