Hoppa till sidans innehåll

JSM Boulder 2015 - ej publicerad


Svenska klätterförbundet och Solna klätterklubb bjuder in till Junior SM i bouldering 7-8 november 2015!

 

Plats: Klättercentret, Uppsala. www.klattercentret.se

Karta: Kungsgatan 66, 753 18 Uppsala.

Tävlingen är öppen för alla barn och ungdomar i Sverige som är medlemmar i klubbar anslutna till Svenska Klätterförbundet.

Tävlingsklasser

Juniorer: Tjejer / Killar födda 1996 - 1997

Youth A: Tjejer / Killar födda 1998 - 1999

Youth B: Tjejer / Killar födda 2000 - 2001

Kids A: Tjejer / Killar födda 2002 - 2003

Kids B: Tjejer / Killar födda 2004 - 2006

Huvuddomare: Henrik Wåhlin
Ledbyggare: Lead route setter Stefan Eklund, Klättercentret
Tävlingsledning: Åsa Engström

Tävlingsreglemente: Se nedan för aktuell klass - frågor riktas till Åsa Engström; This is a mailto link

Program

Programmet är preliminärt. Tider för dagarna kommer ev uppdateras då anmälan stängt och vi har information om antalet tävlande per klass.

 

LÖRDAG 7 NOVEMBER - KVAL O FINAL FÖR FÖLJANDE KLASSER

Kids A: Flickor/pojkar födda 2002 - 2003

Kids B: Flickor/pojkar födda 2004 - 2006

Gruppkval Flash 8 problem - man räknar greppoäng istället för poäng för zon och top

Gruppfinal Flash 4 problem - man räknar greppoäng istället för poäng för zon och top

TIDER

08.30 – 09.30    Registrering Kids B

10.00 – 11.00    Registrering Kids A 

10.00 – 11.15    Gruppkval för Kids B, Male & Female

11.15 - 11.30     Ombyggnation

11.30 – 12.45    Gruppkval för Kids A, Male & Female 

12.45 – 13.00    Ombyggnation

13.05 - 13.15    Skådning Kids B

13.15– 14.15    Final för Kids B, Male & Female

14.15 - 14.35    Ombyggnation

14.35 - 14.45    Skådning Kids A

14.45 – 15.45    Final för Kids A, Male & Female 

ca 15.00            Prisutdelning Kids B

ca 16.00            Prisutdelning Kids A

 

SÖNDAG 8 NOVEMBER - KVAL O FINAL FÖR FÖLJANDE KLASSER

Juniorer: Flickor/pojkar födda 1996 - 1997

Youth A: Flickor/pojkar födda 1998 - 1999

Youth B: Flickor/pojkar födda 2000 - 2001

Kval - ECSC flash 8 problem - alla klättrar samtidigt, man får poäng för zon och top. 6 bästa per klass till final

Final - IFSC onsight 4 problem - isolering, 4 min per problem, man får poäng för zon o top.

TIDER

08.00 – 09.00    Registrering Youth B

09.30 - 10.30     Registrering Youth A och Juniors 

09.30 - 10.30    Gruppkval för Youth B, Male & Female

10.30 - 10.50    Ombyggnation

10.50 - 11.50    Gruppkval för Youth A och Juniors, Male & Female 

11.50 - 12.40    Ombyggnation
12.40 - 12.50    Skådning Youth B, Youth A & Juniors

12.50 - 14.26    Final för Youth B, Male & Female

14.30 – 16.06    Final för Youth A, Male & Female

16.15 – 18.06    Final för Juniors, Male & Female 

ca 14.45           Prisutdelning Youth B

ca 16:25 Prisutdelning Youth A

ca 18.15            Prisutdelning Juniors 

Isolering: de tävlande är hela tiden i isolering då tävlingsytan är isolerad och problemen ej synliga

Under tävlingen bjuder vi, Solna Klätterklubb, på lunch och tilltugg för tävlanden och funktionärer.

Registrering

Anmälan är nu stängd.


Boende

Rabatt på Scandic och Choice för svenska klätterklubbar via Riksidrottsförbundet. Läs mer på http://www.svenskidrott.se/Avtalforidrotten/Hotell/

Avtalskod Scandic: D554301143
Avtalskod Choice: 70854


Frågor och information angående tävlingen skickas This is a mailto link. Kontakttelefon: +46 (0) 70-161 73 02

OBS! Vi ber er kontrollera att medlemsavgiften till aktuell klubb är betald så att inga hinder finns inför en tävligsstart.

 Registrera din anmälan här! /Register here!

Välj klass










SKF_standard_bigger

ifsc_dowload_logo

Postadress:
Solna Klätterklubb - Klättring
Nils Odén Rapport, Banvaktsvägen 20
17148 Solna

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: info@solnaklatterklu...

Se all info